Przejdź do głównej zawartości

Jak twoje komputerowe nawyki narażają twój komputer na zagrożenia

"Utrzymanie bezpieczeństwa w sieci to więcej niż instalacja tylko kilku programów bezpieczeństwa. Dotyczy to również innych naszych zachowań, często nawyków, związanych z pracą na komputerze". Dlatego, aby chronić siebie i swój komputera, bądź bardziej świadomy i zapoznaj się z listą najczęstszych czynności, których należy unikać:

 1. Przeglądanie Internetu z domyślnie włączoną aplikacją JavaScript. Dzisiejsi hackerzy są bardziej skłonni do trzymania ich złośliwych plików w Internecie. Mogą nawet dokonywać ciągłych aktualizacji tych plików przy użyciu zautomatyzowanych narzędzi, omijając skanery antywirusów. Co w takim razie możemy zrobić? Wszystkie przeglądarki są równie podatne na złośliwe  oprogramowanie oparte na sieci Web. Jednak wyłączenie JavaScript dla wszystkich stron, a pozostawienie tylko dla najbardziej zaufanych witryn, spowoduje, że przeglądania stron internetowych będzie dużo bezpieczniejsze.
 2. Korzystanie z programu Adobe Reader / Acrobat z ustawieniami domyślnymi Adobe Reader jest od początku instalowany na większości komputerów i nawet jeśli go nie używasz, to po prostu sama obecność i ustawienia domyślne mogą wystawić komputer na niebezpieczeństwo. Luki w zabezpieczeniach Adobe Reader i Adobe Acrobat są czynnikiem , który najczęściej powoduje zawirusowanie komputera. Aktualizowanie produktów Adobe do najnowszych wersji jest konieczne, ale nie wystarczające. Aby korzystać z programu Adobe Reader (i Acrobat) bezpiecznie, trzeba wykonać kilka poprawek do ustawień.
 3. Kliknięcie niechcianych linków w e-mailu lub komunikatorze internetowym. Szkodliwe lub fałszywe linki w e-mailach i komunikatorach są bardzo istotnym czynnikiem dla złośliwego oprogramowania. Czytanie e-mail w postaci zwykłego tekstu mogą pomóc w identyfikacji potencjalnie szkodliwych lub fałszywych linków.

  "Najlepszy sposób unikaj klikania linków w e-mailu lub komunikatorze bez zastanowienia, zwłaszcza jeśli nie znasz nadawcy".
 4. Kliknięcie w pop-upy, które twierdzą, że komputer jest zainfekowany. Rogue skanery podszywają się wyglądem i formą wyglądając jak okienko programu antywirusowego lub innego oprogramowania zabezpieczającego. Działają w ten sposób, że pokazują w wyświetlanym oknie pop-up, że system użytkownika jest zainfekowany i konieczne jest natychmiastowe zakupienie pełnej wersji antywirusa. W ten sposób manipulują użytkownikiem. Unikanie infekcji jest proste - nie podążaj za fałszywymi oświadczeniami.
 5. Logowanie do konta z linku otrzymanego w e-mailu, na czacie lub w sieci społecznościowej. Nigdy, ale to przenigdy nie loguj się na swoje konto po przekierowaniu z linku otrzymanego w e-mail, czacie lub w sieci społecznościowej. Jeśli jednak podążysz za linkiem podesłanym i dotrzesz do strony, która zobowiązuje cię do logowania, podejmij następujące działania:
   • zamknij stronę
   • następnie otwórz nową stronę i odwiedzić witrynę, używając wcześniej podanej zakładki lub znany dobry link.
 6. Nie stosowanie łatek bezpieczeństwa dla wszystkich programów. Istnieją dziesiątki usterek w systemie, które mogą ułatwiać dotarcie wirusów. I to nie tylko luki systemu Windows, musisz brać pod uwagę. Adobe Flash, Acrobat Reader, Apple QuickTime, Sun Java i grono innych drugoplanowych aplikacji zawiera wiele luk w zabezpieczeniach,stanowią zagrożenie. Darmowy program Secunia Software Inspector pomaga szybko dowiedzieć się, które programy wymagają szybkiej reakcji i zabezpieczenia luk i jak to zrobić.
 7. Nie korzystanie z oprogramowania antywirusowego. Wiele (prawdopodobnie zainfekowanych) użytkowników błędnie wierzy, że może uniknąć szkodliwego oprogramowania po prostu będąc sprytnym. Tkwią często w błędnym przekonaniu, że w jakiś sposób niebezpieczne złośliwe oprogramowanie zawsze prosi o pozwolenie, zanim zainstaluje się. Zdecydowana większość dzisiejszego złośliwego oprogramowania jest dostarczana po cichu, za pośrednictwem Internetu, wykorzystując luki w oprogramowaniu. Oprogramowanie antywirusowe jest tym, co musisz mieć - twoim "must have" ochrony komputera. Oczywiście, niezaktualizowany program antywirusowy jest prawie tak samo zły jak jego zupełny brak. Upewnij się, że oprogramowanie antywirusowe jest skonfigurowane do automatycznego sprawdzania aktualizacji tak często, jak program pozwoli lub co najmniej raz na dzień.
 8. Nie korzystanie z zapory na komputerze. Nie korzystanie z zapory jest zbliżone do wychodzenia z domu i pozostawienia drzwi szeroko otwartych mieszkając przy ruchliwej ulicy. Zalecam używanie antywirusa z firewallem!
 9. Wpadanie w pułapki manipulacyjne. Tak jak Internet ułatwia nam funkcjonowanie w wielu obszarach życia, także ułatwia oszustom i przestępcom wykonywanie wirtualnych przestępstw - wpływając przez to nasze prawdziwe finanse, bezpieczeństwo i spokój. 

"Oszuści często wykorzystują smutno brzmiące historie lub obietnice szybkiego wzbogacenia się, aby wzbudzić gotowość do współpracy z nimi i uśpić naszą czujność. Zdrowy rozsądek jest jednym z najlepszych sposobów, aby uniknąć oszustw internetowych."


pozdrawiam
Łukasz Nowatkowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nic nie zamawiałeś? I tak możesz otrzymać maila o odbiorze paczki.

InPost i jego klienci na celowniku hakerów. W naszych archiwalnych wpisach często mogliście natknąć się na opisy ataków lub kampanii phishingowych ukierunkowanych na użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. Ostatnio głośno było o nawiązaniu współpracy pomiędzy serwisem, a jednym z największych operatorów pocztowych w kraju firmą InPost. Może właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, gdyż aktualnie jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii phishingowej podszywającej się pod InPost. Pracownicy G DATA SecurityLabs przechwycili i przeanalizowali fałszywe wiadomości mailowe docierające do użytkowników w całej Polsce. Za akcją prawdopodobnie stoją te same osoby, które kilka tygodni temu rozsyłały fałszywe „Powiadomienia o wciągnięciu na listę dlużników KRD”. Świadczą o tym dane dotyczące autora złośliwego pliku załączanego do wiadomości oraz wykorzystywana do uwiarygodnienia treści personalizacja samego maila, ale o tym za

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs).  Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera .  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów. PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjaln

Dridex, powrót trojana bankowego na Stary Kontynent

Kolejny raz trojan bankowy Dridex wyciąga swoje macki w kierunki klientów instytucji finansowych, by wykraść im uwierzytelniające dane wymagane do zalogowania się do bankowości elektronicznej. Poprzednim razem szkodnik ten infekował komputery przypisane do puli adresów IP Wielkiej Brytanii, jednak tym razem powraca na Stary Kontynent rozprzestrzeniając się po Europie Środkowej. Wektorem infekcji są przede wszystkim wiadomości e-mail ze szkodliwymi załącznikami. Oszuści próbują zmusić swoje ofiary do otworzenia niebezpiecznego archiwum i wypakowania go, a wabikiem jest socjotechniczna pułapka rzekomego zwrotu podatku za zrealizowane faktury. Wszystkie e-maile mają bardzo osobisty wydźwięk, na pierwszy rzut oka nie są to wiadomości od oszustów, ale od rzekomych znajomych, prywatnych osób lub firm. Dodatkowo, pozdrowienia i życzenia mają sugerować związek pomiędzy nadawcą a odbiorcą. Analitycy zagrożeń z G DATA SecurityLabs spodziewają się, że kampania z udziałem tego typu spamu i tr