Przejdź do głównej zawartości

Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2013 "Serfuję. Respektuję"


Już jutro z inicjatywy Komisji Europejskiej będziemy obchodzili 10 Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Akcja ta ma na celu zwrócić uwagę na najmłodszych jego użytkowników i ich bezpieczny dostęp do sieci. G Data wspiera światowy dzień działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w sieci.

Internet i serwisy społecznościowe są jednakowo popularne wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jednak korzystając z tego co oferuję nam sieć, użytkownicy bez względu na wiek często nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo czego przykładem może być publikowanie zbyt wielu informacji osobistych na portalach takich jak FB. Informacje takie mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców przeciwko nam samym, przykładem takich nadużyć może być nękanie osób w wirtualnej przestrzeni.
Hasłem tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI 2013) jest „Serfuję. Respektuję.” W tegorocznej edycji, organizatorzy chcą skupić się na prawach i obowiązkach które dotyczą nas wszystkich korzystających z Internetu. Akcja ma na celu promocje bezpieczniejszego, bardziej odpowiedzialnego, świadomego oraz pełnego szacunku korzystania z sieci. G Data wspiera DBI 2013 i z tej okazji przygotowaliśmy 13 porad dotyczących bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników.

„Cyberprzestępcy nie uznają żadnych limitów wiekowych. Stąd nie tylko dorośli powinni opanować pewne i bezpieczne korzystanie z sieci, ale także dzieci. Powinniśmy być pewni, że przestępcy nie mają możliwości przeprowadzenia swoich ataków właśnie przeciwko nim.” - wyjaśnia ekspert bezpieczeństwa G Data, Eddy Willems.

Wielu użytkowników nie dostrzega zagrożeń w Internecie, jednak statystyki mówią same za siebie, liczba złośliwych programów, ataków i szkód, które wyrządzają stale rośnie. „Szczególnie łatwo w pułapkę wpadają dzieci, gdyż znają jedynie pozytywne aspekty dostępu do sieci, jak zawieranie nowych znajomości, oglądanie filmików online czy czatowanie z przyjaciółmi.”  Sieci społecznościowe nie są tu wyjątkiem: portale takie jak FB są bardzo popularne wśród młodych ludzi, którzy bagatelizują czające się tam na nich niebezpieczeństwa. „Przestępcy używają tych portali do rozsyłania linków z pozornie śmiesznymi filmami, które mają zwabić ofiarę w pułapkę ze szkodliwym oprogramowaniem. Sprawcy następnie używają skradzionych profili. W taki sposób dzieci mogą stać się ofiarami cyber agresji” – stwierdza Willems.
Dlatego nasz ekspert radzi rodzicom by nie tylko zabezpieczyli komputer odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym, ale także nauczyli dzieci jak bezpiecznie używać portali takich jak Facebook oraz samego Internetu.
   
13 zasad bezpieczeństwa G Data
Portale społecznościowe
 • Nie każdy jest twoim przyjacielem. Akceptuj zaproszenia do grona znajomych jedynie od osób, które rzeczywiście znasz.
 • Wystrzegaj się linków z krótkimi adresami URL. Linki, które zostały skrócone mogą przenieść Cię na strony zawierające złośliwe oprogramowanie. Powinieneś być bardzo uważny i nie klikać w linki przesłane przez nieznajomych.
 • Strzeż swojej prywatności. Nie powinieneś udostępniać za dużo informacji o sobie i swoich bliskich. Unikaj publikowania osobistych informacji w swoim profilu takich jak numer telefonu czy adres zamieszkania.
Urządzenia przenośne
 • Aplikacje godne zaufania. Pobieraj aplikacja jedynie z wiarygodnych serwisów jak Google Play. Przy wyborze aplikacji powinieneś zwrócić uwagę jakich zezwoleń wymaga aplikacja np. dostęp do Internetu bez zgody użytkownika.
 • Bluetooth i GPS tylko kiedy potrzebujesz. Powinieneś używać połączeń bezprzewodowych jak Wi-Fi, GPS i Bluetooth tylko w momencie kiedy jest to Ci niezbędne i faktycznie ich używasz, następnie je wyłącz.
 • Sprawdź ustawienia bezpieczeństwa. Powinieneś zabezpieczać przenośne urządzenia hasłem na wypadek ich kradzieży lub zgubienia.
Ogólne zasady bezpieczeństwa
 • Chroniony przez oprogramowanie zabezpieczające. Dobre rozwiązanie w kwestii bezpieczeństwa powinno być podstawowym wyposażeniem, każdego użytkownika Internetu. Nie powinno się to ograniczać jedynie do programu antywirusowego, uzupełnieniem powinny być filtry spamowe, firewall oraz skaner w czasie rzeczywistym przed zagrożeniami online.
 • Zamknij luki bezpieczeństwa. Należy używać aktualizacji by mieć pewność, że system operacyjny, oprogramowanie i aplikacje są zawsze w najnowszych wersjach dostępnych u producenta.
 • Bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Rodzice powinni uczyć dzieci jak bezpiecznie korzystać z sieci. Kontrola rodzicielska powinna pomóc im to osiągnąć oraz ustrzec ich potomstwo przed dostępem do niedozwolonych treści jak strony traktujące o narkotykach, przemocy czy erotyce.
 • Bezpieczne surfowanie. Kiedy korzystasz z sieci twoja zapora systemowa (firewall) powinna być zawsze włączona. W ten sposób użytkownik może być odpowiednio chroniony podczas swojej aktywności online. Firewall jest często dołączany do programów antywirusowych.
 • Prosto do kosza. Niezwłocznie kasuj wszelki spam i zawsze unikaj otwierania zawartych w nim linków czy załączników.
 • Używaj różnych haseł. Do każdego konta w Internecie (facebook, skrzynka pocztowa) powinieneś  używać innego hasła składającego się losowo dobranych cyfr, znaków oraz małych i dużych liter.
 • Rób kopie zapasowe. Strata wszystkich zdjęć i filmów z bliskimi może być powodem do zmartwień. Dlatego powinieneś mieć zawsze aktualne kopie zapasowe cennych dla Ciebie danych i plików. W momencie padnięcia systemu lub zainfekowania wirusem, będziesz mógł je z łatwością odzyskać. Wiele programów antywirusowych oferuję specjalne oprogramowanie backup, wykorzystaj to.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Ostrzegamy! Uważajcie na fałszywe maile od Poczty Polskiej

Od kilku dni do naszego laboratorium antywirusowego trafia ogromna liczba zgłoszeń o fałszywych mailach, których rzekomym nadawcą jest Poczta Polska. Maile są dość nieudolnie zredagowane, jednak mogą wprowadzić w błąd mniej doświadczonych lub chwilowo roztargnionych odbiorców.
Już sam tytuł wiadomości powinien spowodować zapalenie się czerwonej lampki w naszych głowach!


Nagłówek Niedostarczoneprzesylkina 7.05.2015, kod:447976prócz  polskich znaków diakrytycznych pozbawiony jest również sensu. W samej treści maila także nie uświadczymy poprawnej polszczyzny, natrafimy za to na maszynowe tłumaczenia z wykorzystaniem translatora internetowego co może sugerować zagraniczne pochodzenie maili.
Jednak te podstawowe błędy, które dyskwalifikują wiadomość, mogą zostać pominięte przez niecierpliwych czekających na internetowe zakupy lub bardzo ważną przesyłkę. Jeżeli odbiorca kliknie (nie róbcie tego w domu!) w buton „Zobacz informacje” zostanie przekierowany do fałszywej strony Poczty Polskiej …

Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach: Czy hotelowe sejfy są bezpieczne?

Okres letni w mediach często nazywany ogórkowym ma swoje prawa. Jednym z nich są tematy, które normalnie nie przebiłyby się na pierwsze strony gazet czy nagłówki stron internetowych. Podobnie jest z historią, którą dziś będziemy chcieli wam przybliżyć. W normalny dzień roboczy nie jest to główne zadanie pracowników naszego SecurityLabu, jednak w okresie letnich wyjazdów postanowiliśmy sprawdzić jeden z hotelowych sejfów. I co? Z bezpieczeństwem nie ma on za dużo wspólnego.
Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach Wciąż jesteśmy na początku okresu wakacyjnego i wielu z nas długo wyczekiwany urlop ma wciąż w planach. Co powinniśmy wiedzieć wybierając się na wyjazd z wartościowymi rzeczami, na które tak ciężko pracowaliśmy przez cały rok poprzedzający nasz urlop? Jeżeli będziecie wypoczywać w hotelu możecie natknąć się w swoim pokoju na tzw. sejf hotelowy. Nasz ekspert wybrał się na zasłużoną przerwę od wyszukiwania i analizowania kolejnych wirusów i trojanów. W hotelu natknął się na popu…