Przejdź do głównej zawartości

Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2013 "Serfuję. Respektuję"


Już jutro z inicjatywy Komisji Europejskiej będziemy obchodzili 10 Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Akcja ta ma na celu zwrócić uwagę na najmłodszych jego użytkowników i ich bezpieczny dostęp do sieci. G Data wspiera światowy dzień działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w sieci.

Internet i serwisy społecznościowe są jednakowo popularne wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jednak korzystając z tego co oferuję nam sieć, użytkownicy bez względu na wiek często nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo czego przykładem może być publikowanie zbyt wielu informacji osobistych na portalach takich jak FB. Informacje takie mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców przeciwko nam samym, przykładem takich nadużyć może być nękanie osób w wirtualnej przestrzeni.
Hasłem tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI 2013) jest „Serfuję. Respektuję.” W tegorocznej edycji, organizatorzy chcą skupić się na prawach i obowiązkach które dotyczą nas wszystkich korzystających z Internetu. Akcja ma na celu promocje bezpieczniejszego, bardziej odpowiedzialnego, świadomego oraz pełnego szacunku korzystania z sieci. G Data wspiera DBI 2013 i z tej okazji przygotowaliśmy 13 porad dotyczących bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników.

„Cyberprzestępcy nie uznają żadnych limitów wiekowych. Stąd nie tylko dorośli powinni opanować pewne i bezpieczne korzystanie z sieci, ale także dzieci. Powinniśmy być pewni, że przestępcy nie mają możliwości przeprowadzenia swoich ataków właśnie przeciwko nim.” - wyjaśnia ekspert bezpieczeństwa G Data, Eddy Willems.

Wielu użytkowników nie dostrzega zagrożeń w Internecie, jednak statystyki mówią same za siebie, liczba złośliwych programów, ataków i szkód, które wyrządzają stale rośnie. „Szczególnie łatwo w pułapkę wpadają dzieci, gdyż znają jedynie pozytywne aspekty dostępu do sieci, jak zawieranie nowych znajomości, oglądanie filmików online czy czatowanie z przyjaciółmi.”  Sieci społecznościowe nie są tu wyjątkiem: portale takie jak FB są bardzo popularne wśród młodych ludzi, którzy bagatelizują czające się tam na nich niebezpieczeństwa. „Przestępcy używają tych portali do rozsyłania linków z pozornie śmiesznymi filmami, które mają zwabić ofiarę w pułapkę ze szkodliwym oprogramowaniem. Sprawcy następnie używają skradzionych profili. W taki sposób dzieci mogą stać się ofiarami cyber agresji” – stwierdza Willems.
Dlatego nasz ekspert radzi rodzicom by nie tylko zabezpieczyli komputer odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym, ale także nauczyli dzieci jak bezpiecznie używać portali takich jak Facebook oraz samego Internetu.
   
13 zasad bezpieczeństwa G Data
Portale społecznościowe
 • Nie każdy jest twoim przyjacielem. Akceptuj zaproszenia do grona znajomych jedynie od osób, które rzeczywiście znasz.
 • Wystrzegaj się linków z krótkimi adresami URL. Linki, które zostały skrócone mogą przenieść Cię na strony zawierające złośliwe oprogramowanie. Powinieneś być bardzo uważny i nie klikać w linki przesłane przez nieznajomych.
 • Strzeż swojej prywatności. Nie powinieneś udostępniać za dużo informacji o sobie i swoich bliskich. Unikaj publikowania osobistych informacji w swoim profilu takich jak numer telefonu czy adres zamieszkania.
Urządzenia przenośne
 • Aplikacje godne zaufania. Pobieraj aplikacja jedynie z wiarygodnych serwisów jak Google Play. Przy wyborze aplikacji powinieneś zwrócić uwagę jakich zezwoleń wymaga aplikacja np. dostęp do Internetu bez zgody użytkownika.
 • Bluetooth i GPS tylko kiedy potrzebujesz. Powinieneś używać połączeń bezprzewodowych jak Wi-Fi, GPS i Bluetooth tylko w momencie kiedy jest to Ci niezbędne i faktycznie ich używasz, następnie je wyłącz.
 • Sprawdź ustawienia bezpieczeństwa. Powinieneś zabezpieczać przenośne urządzenia hasłem na wypadek ich kradzieży lub zgubienia.
Ogólne zasady bezpieczeństwa
 • Chroniony przez oprogramowanie zabezpieczające. Dobre rozwiązanie w kwestii bezpieczeństwa powinno być podstawowym wyposażeniem, każdego użytkownika Internetu. Nie powinno się to ograniczać jedynie do programu antywirusowego, uzupełnieniem powinny być filtry spamowe, firewall oraz skaner w czasie rzeczywistym przed zagrożeniami online.
 • Zamknij luki bezpieczeństwa. Należy używać aktualizacji by mieć pewność, że system operacyjny, oprogramowanie i aplikacje są zawsze w najnowszych wersjach dostępnych u producenta.
 • Bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Rodzice powinni uczyć dzieci jak bezpiecznie korzystać z sieci. Kontrola rodzicielska powinna pomóc im to osiągnąć oraz ustrzec ich potomstwo przed dostępem do niedozwolonych treści jak strony traktujące o narkotykach, przemocy czy erotyce.
 • Bezpieczne surfowanie. Kiedy korzystasz z sieci twoja zapora systemowa (firewall) powinna być zawsze włączona. W ten sposób użytkownik może być odpowiednio chroniony podczas swojej aktywności online. Firewall jest często dołączany do programów antywirusowych.
 • Prosto do kosza. Niezwłocznie kasuj wszelki spam i zawsze unikaj otwierania zawartych w nim linków czy załączników.
 • Używaj różnych haseł. Do każdego konta w Internecie (facebook, skrzynka pocztowa) powinieneś  używać innego hasła składającego się losowo dobranych cyfr, znaków oraz małych i dużych liter.
 • Rób kopie zapasowe. Strata wszystkich zdjęć i filmów z bliskimi może być powodem do zmartwień. Dlatego powinieneś mieć zawsze aktualne kopie zapasowe cennych dla Ciebie danych i plików. W momencie padnięcia systemu lub zainfekowania wirusem, będziesz mógł je z łatwością odzyskać. Wiele programów antywirusowych oferuję specjalne oprogramowanie backup, wykorzystaj to.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nic nie zamawiałeś? I tak możesz otrzymać maila o odbiorze paczki.

InPost i jego klienci na celowniku hakerów. W naszych archiwalnych wpisach często mogliście natknąć się na opisy ataków lub kampanii phishingowych ukierunkowanych na użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. Ostatnio głośno było o nawiązaniu współpracy pomiędzy serwisem, a jednym z największych operatorów pocztowych w kraju firmą InPost. Może właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, gdyż aktualnie jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii phishingowej podszywającej się pod InPost. Pracownicy G DATA SecurityLabs przechwycili i przeanalizowali fałszywe wiadomości mailowe docierające do użytkowników w całej Polsce. Za akcją prawdopodobnie stoją te same osoby, które kilka tygodni temu rozsyłały fałszywe „Powiadomienia o wciągnięciu na listę dlużników KRD”. Świadczą o tym dane dotyczące autora złośliwego pliku załączanego do wiadomości oraz wykorzystywana do uwiarygodnienia treści personalizacja samego maila, ale o tym za

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs).  Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera .  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów. PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjaln

Dridex, powrót trojana bankowego na Stary Kontynent

Kolejny raz trojan bankowy Dridex wyciąga swoje macki w kierunki klientów instytucji finansowych, by wykraść im uwierzytelniające dane wymagane do zalogowania się do bankowości elektronicznej. Poprzednim razem szkodnik ten infekował komputery przypisane do puli adresów IP Wielkiej Brytanii, jednak tym razem powraca na Stary Kontynent rozprzestrzeniając się po Europie Środkowej. Wektorem infekcji są przede wszystkim wiadomości e-mail ze szkodliwymi załącznikami. Oszuści próbują zmusić swoje ofiary do otworzenia niebezpiecznego archiwum i wypakowania go, a wabikiem jest socjotechniczna pułapka rzekomego zwrotu podatku za zrealizowane faktury. Wszystkie e-maile mają bardzo osobisty wydźwięk, na pierwszy rzut oka nie są to wiadomości od oszustów, ale od rzekomych znajomych, prywatnych osób lub firm. Dodatkowo, pozdrowienia i życzenia mają sugerować związek pomiędzy nadawcą a odbiorcą. Analitycy zagrożeń z G DATA SecurityLabs spodziewają się, że kampania z udziałem tego typu spamu i tr