Przejdź do głównej zawartości

Never-Ending Facebook Story (Fake Profile Checker)


Zwiększanie zasięgu swojej sieci reklamowej przenosi się na użytkowników znanego portalu społecznościowego. Większość ataków na użytkowników społecznościówek ma podłoże ekonomiczne - większość ma na celu zarabianie pieniędzy. To, że sieci społecznościowe są w dużej mierze łatwym sposobem na zarabianie pieniędzy, to już raczej wiemy, jednak łatwo to również zrobić bez szkody dla użytkownika, a przynajmniej nie bezpośrednio. 

Odkryliśmy wyrafinowane podejście , które sugeruje, ze ten rodzaj ataku naprawdę musi się opłacać.

Wszystko zaczyna się od postu na kogoś facebookowej ścianie:

Ten skrócony URL ukrywa długi adres strony, i jest tylko funkcją sprawdzającą miejsce zamieszkania (region/kraj) użytkownika. W rezultacie tego użytkownik wciągany jest w dość imponujący pod względem przekierowań łańcuch licznych usług reklamowych wbudowany w iframes. Każda wizyta napełnia atakującemu portfel "za odwiedziny".


Graf przedstawia w obrazowy sposób tworzenie takiego łańcucha przekierowań. Na tym przykładzie strona sprawdza kraj pochodzenia oraz trzy możliwości adresowe:

Jeśli jesteś z Wielkiej Brytanii, to zostajesz przekierowany 3 razy:

Link1 = http://URL1.com/313/index.php
Link2 = http://URL1.com/313/index.php
Link3 = http://URL2.com/final2.php

Jeśli pochodzić z Holandii, Francji lub Irlandii, to tylko raz:

Link1 = http://URL1.com/313/index.php

Każdy pozostały użytkownik za wyjątkiem tego pochodzącego z US, AU, ZA, CA, BE, ES, kierowany jest na stronę: http://justforfunapps.comW tym przykładnie, żadna strona nie nosi znamion szkodliwych i żaden z adresów nie zawiera szkodliwego kodu, jednak napastnik może przekierować użytkownika na dowolną stronę, która takowy kod zawierać może. Tutaj nieodzownym staje się posiadanie odpowiedniego filtra protokołu HTTP.

Jak rozprzestrzenia się zagrożenie?

Aplikacja o nazwie „Checker” może zostać zainstalowana przez zwabionego użytkownika, który chce sprawdzić, kto odwiedzał jego profil. Po instalacji generowana jest niskiej rozdzielczości grafika, która pojawia się na ścianach kontaktów zachęcając innych użytkowników do kliknięcia w ten skrócony link. Oczywiście nie jest to tylko jedyna forma rozprzestrzeniania. Aplikacja nie tylko generuje grafikę niskiej rozdzielczości, ale również taguje profil użytkownika i inne, a każdy użytkownik, jeśli nawet nie kliknie w obrazek bezpośrednio, zobaczy notyfikację, że został otagowany, że przyjaciel poleca zainstalowanie tej aplikacji. To zwiększa zasięg i skuteczność aplikacji.


Więc, jeśli zauważysz powiadomienie o instalacji, a później informację o przekazaniu i dostępie do twoich danych osobowych bądź kontaktów – zachowaj ostrożność i klikaj z rozsądkiem.

Co możesz zrobić?
  1. Jeśli twój znajomy padł ofiarą i dzieli się z tobą linkiem usuń wiadomość ze swojej tablicy, aby inni użytkownicy nie padli ofiarą aplikacji. Poinformuj również znajomego o tym fakcie.
  2. Jeśli już padłeś ofiarą i zainstalowałeś aplikację, odinstaluj ją, a na przyszłość zwracaj uwagę na aplikacje, które instalujesz i zwracaj uwagę jakie dane aplikacja będzie udostępniać.
  3. Posiadaj zawsze aktualne oprogramowanie chroniące cię przed spamem, wirusami posiadającym filtr http.
  4. Nie klikaj w linki zachęcające cię do pobierania plików, instalowanie nieznanych aplikacji od nieznajomych. Jeśli link zostanie polecony przez znajomego, któremu ufasz – również go sprawdź. Nie zawsze twój znajomy posiada aktualne oprogramowanie zabezpieczające.
  5. Nie serfuj po Internecie będąc zalogowanym na portalu społecznościowym! Używaj trybów anonimowych w przeglądarkach lub separuj ruch używając innej.
  6. Zawsze pamiętaj o wylogowywaniu się po zakończeniu „pracy” na portalu społecznościowym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Nic nie zamawiałeś? I tak możesz otrzymać maila o odbiorze paczki.

InPost i jego klienci na celowniku hakerów.
W naszych archiwalnych wpisach często mogliście natknąć się na opisy ataków lub kampanii phishingowych ukierunkowanych na użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. Ostatnio głośno było o nawiązaniu współpracy pomiędzy serwisem, a jednym z największych operatorów pocztowych w kraju firmą InPost. Może właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, gdyż aktualnie jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii phishingowej podszywającej się pod InPost.


Pracownicy G DATA SecurityLabs przechwycili i przeanalizowali fałszywe wiadomości mailowe docierające do użytkowników w całej Polsce. Za akcją prawdopodobnie stoją te same osoby, które kilka tygodni temu rozsyłały fałszywe „Powiadomienia o wciągnięciu na listę dlużników KRD”. Świadczą o tym dane dotyczące autora złośliwego pliku załączanego do wiadomości oraz wykorzystywana do uwiarygodnienia treści personalizacja samego maila, ale o tym za chwilę.


PORÓWNANIE
Adres nadawcy wiadomości o tytule „P…

Windows XP kończy swój żywot. To najwyższy czas, by się pożegnać.

Z początkiem kwietnia, po ponad 12 latach firma Microsoft zakończy zapewniać wsparcie techniczne i pomoc dla systemu operacyjnego Windows XP oraz pakietu Microsoft Office 2003. Jaki wpływ na bezpieczeństwo użytkowników będzie miała ta decyzja? Nie pojawi się już żadna nowa aktualizacja, patch lub łatka naprawiająca groźne luki w zabezpieczeniach oprogramowania od giganta z Redmond. W opinii ekspertów G Data, korzystanie z przestarzałego systemu operacyjnego bez możliwości aktualizacji wiąże się z możliwością wystawienia na gigantyczne ryzyko.
Brak aktualizacji. Co to właściwie oznacza?
Odkrycie przez hakerów nowych luk bezpieczeństwa po dacie końcowej 8 kwietnia, może mieć fatalne konsekwencje dla użytkowników Windows XP lub Office 2003. Taka informacja bardzo szybko upowszechni się wśród tzw. black hat[1] pozwalając im na przeprowadzenie ataków z wykorzystaniem nowo odkrytej luki, a po zakończenia wsparcia ze strony Microsoftu dziura w zabezpieczeniu oprogramowania pozostanie otwarta …