Przejdź do głównej zawartości

EUROpejski hacktywizm


Donosimy, że strony internetowe europejskich klubów reprezentacji Włoch, Hiszpanii, Grecji, Cypru, Niemiec oraz Holandii zostały zhackowane.

Zgodnie z ich doniesieniami Unia Europejskich Związków Piłkarskich również została zaatakowana.
Jakie dane wyciekły? Ich typy:

 • Nazwa oraz hasło administratora.
 • Nazwa, hasło administratora oraz nazwa hostów.
 • Nazwy użytkowników i hasła.
 • Nazwy użytkowników i adresy email.
 • Nazwy użytkowników, hasła, adresy email, adresy ip użytkowników, rodzaje użytkowników.
 • Nazwy użytkowników, Pełne nazwy, hasła.
 • Nazwy użytkowników, Pełne nazwy, emaile, pełne adresy, numery telefonów,  numery kart kredytowych, nazwy banków, numery kont bankowych.
 • Pełne nazwy, nazwy szkół, adresy email, numery telefonów.

Ogłoszone już zostały miejsca podatne na atak, nie ujawniono jednak jeszcze pobranych na poniższych stronach danych:

 • Blog fanowski o nazwie zbliżonej do UEFA Euro 2012.
 • Strona stadionu piłkarskiego – oficjalny stadion EURO 2012.
Podejrzewamy, że skradzione dane, pochodzą właśnie z tych dwóch podatnych na atak stronach:
 • Blog: nazwa użytkownika, email, hasło, miasto, ulubiony klub sportowy, identyfikator społecznościowy.
 • Stadion: nazwa, hasło, telefon, email.
 • Być może inne. W tej chwili nie byliśmy w stanie tego sprawdzić. Płacąc za bilet mogłeś pozostawić tam dane twojej karty kredytowej lub innych danych bankowości.

W jaki sposób odbył się atak?

 • Metoda: SQL Injection, CRLF Injection

  SQL Injection
  Luka w zabezpieczeniach aplikacji webowskich. Polega ona na nieodpowiednim zastosowaniu filtrów lub niewłaściwego typowania najczęściej danych wprowadzanych przez formularze na stronie. Dane zamieniane na zapytania SQL mogą modyfikować, kasować, dodawać, poprawiać dane w bazach danych portali internetowych. Wynika to najczęściej z braku wyobraźni lub słabych umiejętności programisty.

  CRLF Injection
  Atakujący może przygotować atak cross-site scripting i więcej exploitów wykorzystując tę technikę. Wysyła specjalnie spreparowane zapytania http w celu zmanipulowania odpowiedzi serwerów www.
 • Sporządzono szczegółową instrukcję ataku na jeden z serwisów i udało nam się powtórzyć próbę ataku.

Cel ataku. Co motywowało do jego przeprowadzenia?

 • Zabawa i przyjemność, wykorzystując czas jednej z większych imprez sportowych.
 • "Zemsta" na klubach sportowych zarabiających krocie w czasie kryzysu ekonomicznego, który pogrąża ludzi ze średniej klasy społecznej. Potwierdza to opublikowana przez potencjalnego włamywacza informacja 12. czerwca 2012 roku.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Nic nie zamawiałeś? I tak możesz otrzymać maila o odbiorze paczki.

InPost i jego klienci na celowniku hakerów.
W naszych archiwalnych wpisach często mogliście natknąć się na opisy ataków lub kampanii phishingowych ukierunkowanych na użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. Ostatnio głośno było o nawiązaniu współpracy pomiędzy serwisem, a jednym z największych operatorów pocztowych w kraju firmą InPost. Może właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, gdyż aktualnie jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii phishingowej podszywającej się pod InPost.


Pracownicy G DATA SecurityLabs przechwycili i przeanalizowali fałszywe wiadomości mailowe docierające do użytkowników w całej Polsce. Za akcją prawdopodobnie stoją te same osoby, które kilka tygodni temu rozsyłały fałszywe „Powiadomienia o wciągnięciu na listę dlużników KRD”. Świadczą o tym dane dotyczące autora złośliwego pliku załączanego do wiadomości oraz wykorzystywana do uwiarygodnienia treści personalizacja samego maila, ale o tym za chwilę.


PORÓWNANIE
Adres nadawcy wiadomości o tytule „P…

Ostrzegamy! Uważajcie na fałszywe maile od Poczty Polskiej

Od kilku dni do naszego laboratorium antywirusowego trafia ogromna liczba zgłoszeń o fałszywych mailach, których rzekomym nadawcą jest Poczta Polska. Maile są dość nieudolnie zredagowane, jednak mogą wprowadzić w błąd mniej doświadczonych lub chwilowo roztargnionych odbiorców.
Już sam tytuł wiadomości powinien spowodować zapalenie się czerwonej lampki w naszych głowach!


Nagłówek Niedostarczoneprzesylkina 7.05.2015, kod:447976prócz  polskich znaków diakrytycznych pozbawiony jest również sensu. W samej treści maila także nie uświadczymy poprawnej polszczyzny, natrafimy za to na maszynowe tłumaczenia z wykorzystaniem translatora internetowego co może sugerować zagraniczne pochodzenie maili.
Jednak te podstawowe błędy, które dyskwalifikują wiadomość, mogą zostać pominięte przez niecierpliwych czekających na internetowe zakupy lub bardzo ważną przesyłkę. Jeżeli odbiorca kliknie (nie róbcie tego w domu!) w buton „Zobacz informacje” zostanie przekierowany do fałszywej strony Poczty Polskiej …