Przejdź do głównej zawartości

Spamerzy rozdają fałszywe kupony promocyjne, wykorzystując do tego platformę społecznościową Pinterest.


Każdego dnia, kolejne platformy społecznościowe zostają zasypywane fałszywymi akcjami promocyjnymi.

W ostatnich tygodniach można było natknać się na różnego rodzaju fałszywe kampanie uruchamiane na platformie Pinterest. Rozdawane były fałszywe kupony rabatowe takich marek jak: H&M, Walmart, Ikea, Starbucks, Apple Ipad etc.. Proceder ten przybrał tak dużą skalę iż cały czas powstają profile wypełnione po brzegi tego typu „promocjami”.

Mechanizm jakiego w tym przypadku używają spamerzy w niczym nie różni się od tych, które są stosowane podczas tego typu „kampanii” przeprowadzanych np. na Facebooku. Użytkownik jest proszony o to aby podzielił się danym linkiem ze znajomymi na swoim „wallu" na Pineterest a następnie kliknął guzik „zakończ” celem rzekomego otrzymania prezentu.

Ten finalny krok, najczęściej polega na tym iż użytkownik musi wykonać jakieś zadanie (np. rozwiązać quiz lub wziąć udział w ankiecie), w każdym z tych przypadków musi pozostawić swoje dane kontaktowe.

Warto spojrzeć na poniższe zrzuty ekranu, które po baczniejszym przyjrzeniu im się, zawierają bardzo słabe tłumaczenia, prawdopodobnie wygenerowane przez automatyczne translatory.

Co można zrobić aby pozostać odpornym na tego typu oszustwa:

- używaj aktualnego oprogramowania antywirusowego, posiadającego skaner antywirusowy, firewalla, skaner http oraz system ochrony w trybie rzeczywistym. Filtr antyspamowy jest także absolutną koniecznością!

- Pod żadnym pozorem stronom tego typu nie podawaj, swoich danych osobowych. Spamerzy, którzy wejdą w posiadanie takich danych z całą pewnością wykorzystają je do niecnych celów, lub też sprzedadzą innym zainteresowanym podmiotom

- Nie klikaj w linki ani nie zezwalaj na zapis na dysku podejrzanym plikom. Mogą one poważnie uszkodzić Twój komputer. Nawet jeśli taka wiadomość w polu „nadawca” zawiera informacje o osobie Ci znanej, mimo to upewnij się dwa razy, że została rzeczywiście wysłana przez Twojego znajomego a nie tylko przez spamera, podszywającego się pod Twoich przyjaciół

- nie przeglądaj jednocześnie kilku stron internetowych w ramach jednego okna przeglądarki, jeśli jesteś zalogowany do Twojego konta w stronach społecznościowych. Niektórzy hakerzy, potrafią używać tego typu sytuacji to tego aby manipulować otwartymi przez Ciebie stronami, do rozprzestrzeniania niepożądanych treści wśród kolejnych użytkowników

- po zakończeniu korzystania ze stron społecznościowych, pamiętaj o tym aby się wylogować. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy korzystasz z komputera, do którego ma dostęp więcej niż jedna osoba (kafejki komputerowe, uczelnie etc.)

- jeśli jednak już stałeś się ofiarą takiego oszustwa i „spamerski link” znalazł się już w Twoich społecznościach, usuń go tak szybko jak to tylko możliwe. W przeciwnym wypadku Twoi znajomi, mogą zechcieć kliknąć w ten link, przez co i oni staną się ofiarą manipulacji spamerskich.

Czym jest Pinterest?

Pineterest w tej części Europy jest relatywnie nową platformą społecznościową, ale bardzo szybko zyskuję sobie popularność kolejnych internautów. Został stworzony w USA i umożliwia śledzenie aktywności innych użytkowników na ich wirtualnych tablicach, do których można „przypinać” interesujące zdjęcia, historie, reklamy czy też po prostu grafiki, zachęcając innych użytkowników do ich komentowania, polecania etc.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Nic nie zamawiałeś? I tak możesz otrzymać maila o odbiorze paczki.

InPost i jego klienci na celowniku hakerów.
W naszych archiwalnych wpisach często mogliście natknąć się na opisy ataków lub kampanii phishingowych ukierunkowanych na użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. Ostatnio głośno było o nawiązaniu współpracy pomiędzy serwisem, a jednym z największych operatorów pocztowych w kraju firmą InPost. Może właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, gdyż aktualnie jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii phishingowej podszywającej się pod InPost.


Pracownicy G DATA SecurityLabs przechwycili i przeanalizowali fałszywe wiadomości mailowe docierające do użytkowników w całej Polsce. Za akcją prawdopodobnie stoją te same osoby, które kilka tygodni temu rozsyłały fałszywe „Powiadomienia o wciągnięciu na listę dlużników KRD”. Świadczą o tym dane dotyczące autora złośliwego pliku załączanego do wiadomości oraz wykorzystywana do uwiarygodnienia treści personalizacja samego maila, ale o tym za chwilę.


PORÓWNANIE
Adres nadawcy wiadomości o tytule „P…

Windows XP kończy swój żywot. To najwyższy czas, by się pożegnać.

Z początkiem kwietnia, po ponad 12 latach firma Microsoft zakończy zapewniać wsparcie techniczne i pomoc dla systemu operacyjnego Windows XP oraz pakietu Microsoft Office 2003. Jaki wpływ na bezpieczeństwo użytkowników będzie miała ta decyzja? Nie pojawi się już żadna nowa aktualizacja, patch lub łatka naprawiająca groźne luki w zabezpieczeniach oprogramowania od giganta z Redmond. W opinii ekspertów G Data, korzystanie z przestarzałego systemu operacyjnego bez możliwości aktualizacji wiąże się z możliwością wystawienia na gigantyczne ryzyko.
Brak aktualizacji. Co to właściwie oznacza?
Odkrycie przez hakerów nowych luk bezpieczeństwa po dacie końcowej 8 kwietnia, może mieć fatalne konsekwencje dla użytkowników Windows XP lub Office 2003. Taka informacja bardzo szybko upowszechni się wśród tzw. black hat[1] pozwalając im na przeprowadzenie ataków z wykorzystaniem nowo odkrytej luki, a po zakończenia wsparcia ze strony Microsoftu dziura w zabezpieczeniu oprogramowania pozostanie otwarta …