Przejdź do głównej zawartości

XP Grupa

Grupa hakerów, która podaje się za mieszkańców rejonów Saudyjsko-Arabskich opublikowała w sieci prywatne informacje oraz numery kart ponad 15tyś. Izraelczyków, co zostało oficjalnie zidentyfikowane przez tamtejszy rząd jako jeden z większych cyberataków ostatnich kilku lat. Grupa ta nazywająca się Group-XP udostępniła w sieci hasła, adresy, nazwiska, numery telefonów, numery ID wykradzione z kilkunastu internetowych baz danych.

Wniosek. "W dobie coraz to większej łatwości dokonywania zakupów online, taki wyciek danych może zakończyć się poważnymi szkodami finansowymi dla wszystkich poszkodowanych właścicieli kart kredytowych. Dochodzą do tego również zagrożenia związane z tzw. kradzieżą tożsamości - co bardzo często może mieć gorsze konsekwencje aniżeli samo dokonanie zakupów online"

Wśród zhakowanych kont znajdowało się około 500 osób, które były w jakiś sposób połączone z grupą o nazwie "Israeli Zionist Rabbits" oraz osoby, które dokonały zakupów na stronie o nazwie Judaism.com
GrupaXP oznajmiała, że kolejny atak przeprowadzony będzie na 400tyś. izraelskich kart kredytowych.
W odpowiedzi na tą groźbę Izraelski Bank Centralny (IBC), oświadczył, iż Izraelczycy mogą spać spokojnie, ponieważ cały system ochrony baz danych IBC jest w stu procentach bezpieczny.

"Zdecydowaliśmy się dać światu noworoczny prezent", napisał jeden z hakerów nazywający siebie 0xOmar. Grupa stwierdziła, że ten wyciek jest pierwsza część skoordynowanej kampanii, której celem będzie milion Izraelczyków i sprawienie, by "izraelskie karty kredytowe stały się niewiarygodne dla świata, tak
jak stało się to w przypadku kart kredytowych Nigerii."

0xOmar wezwał ludzi do korzystania ze skradzionych numerów kart kredytowych do internetowych zakupów "rzeczy takich jak VPN, VPS, licencji na oprogramowania, komercyjne konta e-mail, domeny etc."

W podsumowującym komunikacie Grupa-XP napisała "Działamy z ukrycia, i nigdy nie zostaniemy namierzeni! Jesteśmy legionistami, i właśnie dlatego nigdy nie zapominamy, i nie przebaczamy naszym wrogom"

Jak pokazuje powyższy cyberatak, to mimo obietnic i zapewnień instytucji finansowych, nasze dane zawsze mogą być narażone na niebezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy sami dbali o bezpieczeństwo naszych danych oraz to w jaki sposób się nimi posługujemy w Internecie - tylko czy mają oni 100% pewność, że grupa utrzyma się i nikt nie "sypnie" :)

pozdrawiam
Łukasz Nowatkowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach: Czy hotelowe sejfy są bezpieczne?

Okres letni w mediach często nazywany ogórkowym ma swoje prawa. Jednym z nich są tematy, które normalnie nie przebiłyby się na pierwsze strony gazet czy nagłówki stron internetowych. Podobnie jest z historią, którą dziś będziemy chcieli wam przybliżyć. W normalny dzień roboczy nie jest to główne zadanie pracowników naszego SecurityLabu, jednak w okresie letnich wyjazdów postanowiliśmy sprawdzić jeden z hotelowych sejfów. I co? Z bezpieczeństwem nie ma on za dużo wspólnego.
Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach Wciąż jesteśmy na początku okresu wakacyjnego i wielu z nas długo wyczekiwany urlop ma wciąż w planach. Co powinniśmy wiedzieć wybierając się na wyjazd z wartościowymi rzeczami, na które tak ciężko pracowaliśmy przez cały rok poprzedzający nasz urlop? Jeżeli będziecie wypoczywać w hotelu możecie natknąć się w swoim pokoju na tzw. sejf hotelowy. Nasz ekspert wybrał się na zasłużoną przerwę od wyszukiwania i analizowania kolejnych wirusów i trojanów. W hotelu natknął się na popu…

Nic nie zamawiałeś? I tak możesz otrzymać maila o odbiorze paczki.

InPost i jego klienci na celowniku hakerów.
W naszych archiwalnych wpisach często mogliście natknąć się na opisy ataków lub kampanii phishingowych ukierunkowanych na użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. Ostatnio głośno było o nawiązaniu współpracy pomiędzy serwisem, a jednym z największych operatorów pocztowych w kraju firmą InPost. Może właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, gdyż aktualnie jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii phishingowej podszywającej się pod InPost.


Pracownicy G DATA SecurityLabs przechwycili i przeanalizowali fałszywe wiadomości mailowe docierające do użytkowników w całej Polsce. Za akcją prawdopodobnie stoją te same osoby, które kilka tygodni temu rozsyłały fałszywe „Powiadomienia o wciągnięciu na listę dlużników KRD”. Świadczą o tym dane dotyczące autora złośliwego pliku załączanego do wiadomości oraz wykorzystywana do uwiarygodnienia treści personalizacja samego maila, ale o tym za chwilę.


PORÓWNANIE
Adres nadawcy wiadomości o tytule „P…