Przejdź do głównej zawartości

Zaatakowana strona Wordpress zawiera bombę zegarową


Zmodyfikowany kod jest ukryty i może uderzyć w każdej chwili

Zespół specjalistów z Laboratoriów Bezpieczeństwa G Data odkrył modyfikacje na stronie Wordpress, które mogą spowodować zagrożenie. Hakerzy znaleźli sposób na wprowadzenie kodu, który zmienia strony w „zombie”, które mogą być zdalnie sterowane.

Zaimplementowany kod w tym przypadku to modyfikacja skryptu, który umieszczony jest na końcu kodu źródłowego strony internetowej. Wprowadzony JavaScript jest silnie ukryty.

Według wiadomości na forach zajmujących się wyszukiwaniem złośliwego oprogramowania, poprzedni skrypt counter.php powiązany z IP 91.[REMOVED], zmienił atrybut src, który początkowo odnosił się do IP 91.[REMOVED], kierując do legalnego i popularnego źródła jquery. Co więcej, skrypt .php usuwa zmodyfikowany skrypt wprowadzony przez DOM (Document Object Model). Pociąga to za sobą fakt, że analiza strony, z wyłączoną w przeglądarce funkcją JavaScript, nie wykazuje obecności złośliwego oprogramowania, ani żadnego podejrzanego kodu. Jednak kod HTML na serwerze strony pozostaje zainfekowany, przez co stanowi ciągłe zagrożenie dla każdego odwiedzającego.

Potencjalny atak może zostać przeprowadzony przez hakerów poprzez dostosowanie pliku counter.php do ich potrzeb oraz może zawierać polecenia ściągnięcia oraz instalacji złośliwego oprogramowania, bądź przeniesienia użytkownika na stronę zawierającą takie treści.

Specjaliści G Data odkryli, że serwer który dostarcza usługę hostingu counter.php zlokalizowany jest w Rosji, oraz że był on wykorzystany w tym roku w tak zwanym ataku TimThumb. TimThumb jest wtyczką plug-in zarządzającą treścią w systemie Wordpress, która była wystawiona na liczne ataki.

G Data zaklasyfikowała znaleziony skrypt jako JS:Downloader-AZF [Trj].

Co mogą zrobić użytkownicy Wordpress
Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy infekcja jest spowodowana błędem zabezpieczeń w jednej z wielu wtyczek systemu Wordpress, w serwisie samym w sobie czy w automatycznym ataku. Jednak możemy z dużą pewnością poradzić wszystkim użytkownikom, którzy korzystają z Wordpress, aby:
• Zaktualizować system zarządzanie zawartością do najnowszej wersji!
• Zaktualizować wszelkie używane wtyczki oraz usunąć te nieużywane
• Jeśli ucierpiałeś z powodu wyżej wymienionego zaimplementowanego kodu, usuń wszystkie zmodyfikowane skrypty oraz zaktualizuj powyższe komponenty

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Nic nie zamawiałeś? I tak możesz otrzymać maila o odbiorze paczki.

InPost i jego klienci na celowniku hakerów.
W naszych archiwalnych wpisach często mogliście natknąć się na opisy ataków lub kampanii phishingowych ukierunkowanych na użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. Ostatnio głośno było o nawiązaniu współpracy pomiędzy serwisem, a jednym z największych operatorów pocztowych w kraju firmą InPost. Może właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, gdyż aktualnie jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii phishingowej podszywającej się pod InPost.


Pracownicy G DATA SecurityLabs przechwycili i przeanalizowali fałszywe wiadomości mailowe docierające do użytkowników w całej Polsce. Za akcją prawdopodobnie stoją te same osoby, które kilka tygodni temu rozsyłały fałszywe „Powiadomienia o wciągnięciu na listę dlużników KRD”. Świadczą o tym dane dotyczące autora złośliwego pliku załączanego do wiadomości oraz wykorzystywana do uwiarygodnienia treści personalizacja samego maila, ale o tym za chwilę.


PORÓWNANIE
Adres nadawcy wiadomości o tytule „P…

Windows XP kończy swój żywot. To najwyższy czas, by się pożegnać.

Z początkiem kwietnia, po ponad 12 latach firma Microsoft zakończy zapewniać wsparcie techniczne i pomoc dla systemu operacyjnego Windows XP oraz pakietu Microsoft Office 2003. Jaki wpływ na bezpieczeństwo użytkowników będzie miała ta decyzja? Nie pojawi się już żadna nowa aktualizacja, patch lub łatka naprawiająca groźne luki w zabezpieczeniach oprogramowania od giganta z Redmond. W opinii ekspertów G Data, korzystanie z przestarzałego systemu operacyjnego bez możliwości aktualizacji wiąże się z możliwością wystawienia na gigantyczne ryzyko.
Brak aktualizacji. Co to właściwie oznacza?
Odkrycie przez hakerów nowych luk bezpieczeństwa po dacie końcowej 8 kwietnia, może mieć fatalne konsekwencje dla użytkowników Windows XP lub Office 2003. Taka informacja bardzo szybko upowszechni się wśród tzw. black hat[1] pozwalając im na przeprowadzenie ataków z wykorzystaniem nowo odkrytej luki, a po zakończenia wsparcia ze strony Microsoftu dziura w zabezpieczeniu oprogramowania pozostanie otwarta …