Przejdź do głównej zawartości

Zaatakowana strona Wordpress zawiera bombę zegarową


Zmodyfikowany kod jest ukryty i może uderzyć w każdej chwili

Zespół specjalistów z Laboratoriów Bezpieczeństwa G Data odkrył modyfikacje na stronie Wordpress, które mogą spowodować zagrożenie. Hakerzy znaleźli sposób na wprowadzenie kodu, który zmienia strony w „zombie”, które mogą być zdalnie sterowane.

Zaimplementowany kod w tym przypadku to modyfikacja skryptu, który umieszczony jest na końcu kodu źródłowego strony internetowej. Wprowadzony JavaScript jest silnie ukryty.

Według wiadomości na forach zajmujących się wyszukiwaniem złośliwego oprogramowania, poprzedni skrypt counter.php powiązany z IP 91.[REMOVED], zmienił atrybut src, który początkowo odnosił się do IP 91.[REMOVED], kierując do legalnego i popularnego źródła jquery. Co więcej, skrypt .php usuwa zmodyfikowany skrypt wprowadzony przez DOM (Document Object Model). Pociąga to za sobą fakt, że analiza strony, z wyłączoną w przeglądarce funkcją JavaScript, nie wykazuje obecności złośliwego oprogramowania, ani żadnego podejrzanego kodu. Jednak kod HTML na serwerze strony pozostaje zainfekowany, przez co stanowi ciągłe zagrożenie dla każdego odwiedzającego.

Potencjalny atak może zostać przeprowadzony przez hakerów poprzez dostosowanie pliku counter.php do ich potrzeb oraz może zawierać polecenia ściągnięcia oraz instalacji złośliwego oprogramowania, bądź przeniesienia użytkownika na stronę zawierającą takie treści.

Specjaliści G Data odkryli, że serwer który dostarcza usługę hostingu counter.php zlokalizowany jest w Rosji, oraz że był on wykorzystany w tym roku w tak zwanym ataku TimThumb. TimThumb jest wtyczką plug-in zarządzającą treścią w systemie Wordpress, która była wystawiona na liczne ataki.

G Data zaklasyfikowała znaleziony skrypt jako JS:Downloader-AZF [Trj].

Co mogą zrobić użytkownicy Wordpress
Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy infekcja jest spowodowana błędem zabezpieczeń w jednej z wielu wtyczek systemu Wordpress, w serwisie samym w sobie czy w automatycznym ataku. Jednak możemy z dużą pewnością poradzić wszystkim użytkownikom, którzy korzystają z Wordpress, aby:
• Zaktualizować system zarządzanie zawartością do najnowszej wersji!
• Zaktualizować wszelkie używane wtyczki oraz usunąć te nieużywane
• Jeśli ucierpiałeś z powodu wyżej wymienionego zaimplementowanego kodu, usuń wszystkie zmodyfikowane skrypty oraz zaktualizuj powyższe komponenty

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Ostrzegamy! Uważajcie na fałszywe maile od Poczty Polskiej

Od kilku dni do naszego laboratorium antywirusowego trafia ogromna liczba zgłoszeń o fałszywych mailach, których rzekomym nadawcą jest Poczta Polska. Maile są dość nieudolnie zredagowane, jednak mogą wprowadzić w błąd mniej doświadczonych lub chwilowo roztargnionych odbiorców.
Już sam tytuł wiadomości powinien spowodować zapalenie się czerwonej lampki w naszych głowach!


Nagłówek Niedostarczoneprzesylkina 7.05.2015, kod:447976prócz  polskich znaków diakrytycznych pozbawiony jest również sensu. W samej treści maila także nie uświadczymy poprawnej polszczyzny, natrafimy za to na maszynowe tłumaczenia z wykorzystaniem translatora internetowego co może sugerować zagraniczne pochodzenie maili.
Jednak te podstawowe błędy, które dyskwalifikują wiadomość, mogą zostać pominięte przez niecierpliwych czekających na internetowe zakupy lub bardzo ważną przesyłkę. Jeżeli odbiorca kliknie (nie róbcie tego w domu!) w buton „Zobacz informacje” zostanie przekierowany do fałszywej strony Poczty Polskiej …

Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach: Czy hotelowe sejfy są bezpieczne?

Okres letni w mediach często nazywany ogórkowym ma swoje prawa. Jednym z nich są tematy, które normalnie nie przebiłyby się na pierwsze strony gazet czy nagłówki stron internetowych. Podobnie jest z historią, którą dziś będziemy chcieli wam przybliżyć. W normalny dzień roboczy nie jest to główne zadanie pracowników naszego SecurityLabu, jednak w okresie letnich wyjazdów postanowiliśmy sprawdzić jeden z hotelowych sejfów. I co? Z bezpieczeństwem nie ma on za dużo wspólnego.
Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach Wciąż jesteśmy na początku okresu wakacyjnego i wielu z nas długo wyczekiwany urlop ma wciąż w planach. Co powinniśmy wiedzieć wybierając się na wyjazd z wartościowymi rzeczami, na które tak ciężko pracowaliśmy przez cały rok poprzedzający nasz urlop? Jeżeli będziecie wypoczywać w hotelu możecie natknąć się w swoim pokoju na tzw. sejf hotelowy. Nasz ekspert wybrał się na zasłużoną przerwę od wyszukiwania i analizowania kolejnych wirusów i trojanów. W hotelu natknął się na popu…