Przejdź do głównej zawartości

Nie kupuj prezentów cyber-przestępcom


G Data wskazuje najbardziej popularne przekręty i podsuwa porady, jak bezpiecznie kupować prezenty w sieci.


Wielu użytkowników Internetu zaczyna coroczną batalię o świąteczne zakupy już na początku okresu adwentowego. Zakupy prezentów w sieci to coraz bardziej popularny w Polsce sposób ominięcia tłoku i kolejek w sklepach. Nie uchodzi to uwadze licznych przestępców, którzy wykorzystując ten trend starają się uszczuplić nasze portfele w nielegalny sposób. Często udaje im się złapać kupujących w pułapkę (poprzez złośliwe oprogramowanie i phishing), wykorzystując maile wabiące luksusowymi produktami po promocyjnej cenie, bądź fałszywymi wiadomościami ze sklepów internetowych. Najbardziej zależy cyber-przestępcom na naszych prywatnych danych, numerach kart kredytowych oraz dostępie do bankowości internetowej. G Data wymienia 5 zagrożeń, które czyhają na osoby robiące zakupy świąteczne w sieci i wyjaśnia, jak użytkownicy Internetu mogą się przed nimi ochronić.

„Cyber-przestępcy szczególnie upodobali sobie użytkowników Internetu w okresie przedświątecznym,” wyjaśnia Łukasz Nowatkowski, Dyrektor Bezpieczeństwa IT firmy G Data. „Wykorzystują szeroką gamę różnych taktyk w celu zainfekowania niczego nieprzeczuwających użytkowników złośliwym oprogramowaniem, bądź aby wykraść prywatne dane, takie jak informacje o naszej bankowości online lub kartach kredytowych. Wszyscy powinniśmy upewnić się, że używamy efektywnej i kompletnej ochrony oraz dokładnie sprawdzać sklepy internetowe pod kątem ich wiarygodności i bezpieczeństwa.”

Top 5 zagrożeń świątecznych zakupów online

Email z przynętą
W tego rodzaju wiadomości email, oszuści obiecują markowe produkty, luksusowe zegarki lub drogie buty, po bardzo niskich cenach. Dołączony do wiadomości link zachęca użytkownika do wejścia na stronę, która okazuje się być zainfekowana wszelkiego rodzaju malware, albo do fałszywego sklepu online, gdzie wpisując dane, sami przekazujemy je oszustom w trakcie składania zamówienia. Emaile tego typu często można rozpoznać po tytule wiadomości, który zazwyczaj zawiera przyciągające klienta informacje o wielkich świątecznych przecenach.

Bankowość online
Bankowość internetowa jest częstą metodą płatności wykorzystywaną przez osoby kupujące online. Przelew elektroniczny jest szybką i łatwą metodą płatności za prezenty zamówione przez Internet. Liczne bankowe Trojany stają się więc metodą uzyskującą coraz większą popularność wśród kryminalistów, którzy podczas wykonywania płatności przez kupujących, wykradają pieniądze na swoje konta. Komputery mogą zostać zainfekowane Trojanami na wiele sposobów, np. kiedy użytkownik otrzymuje fałszywą wiadomość od swojego banku, która zawiera informację o rzekomej nieudanej transakcji. W celu jej dokończenia klient banku poinstruowany jest, aby kliknąć w link, pod którym znajduje się strona zainfekowana bankowym Trojanem.

Email oczekiwany od firmy kurierskiej
Świąteczne prezenty zamówione przez Internet zazwyczaj dostarczane są przez różnego rodzaju usługi kurierskie. Przestępcy wykorzystują to i rozsyłają fałszywe wiadomości zawierające szczegóły przesyłki. Takie maile mogą sugerować, że wysyłka nie doszła do skutku, bądź jak w przypadku fałszywych wiadomości UPS, że wystawiona została faktura za przesyłkę. Takie wiadomości również zawierają linki, po których kliknięciu na komputerze instalowany jest key logger – program zapamiętujący wszystkie informacje wprowadzane za pomocą klawiatury (w tym loginy oraz hasła).

Maile pośredników płatności
Oszuści wysyłają również fałszywe wiadomości mające naśladować te wysyłane przez pośredników płatności (np. PayU, Dotpay). Treść maila zawiera informację, że wystąpił problem z kontem użytkownika, które zostało zablokowane. Ponownie użytkownik poinstruowany jest, że w celu rozwiązania problemu należy wejść w link podany w wiadomości, która jak już wiemy jest zainfekowana złośliwym oprogramowaniem kradnącym nasze najważniejsze dane.

Fałszywe kartki świąteczne
Inną popularną strategią w okresie świątecznym jest wysyłanie e-pocztówek z życzeniami. Mogą one zawierać załącznik zawierający całą gamę malware, bądź linki do zainfekowanych stron internetowych.

Osiem wskazówek bezpieczeństwa podczas kupowania prezentów online

1. Dobrze będzie, jeśli używamy kompleksowych rozwiązań zabezpieczeń – skanera antywirusowego, firewall, ochrony przed spamem oraz skanowanie w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie antywirusowe powinno być regularnie aktualizowane, co oznacza również codzienną aktualizację sygnatur wirusów. Zalecamy wykonanie skanowania całego systemu przed rozpoczęciem zakupów przez Internet.

2. Korzystając z bankowości internetowej powinniśmy zawsze upewnić się, że wykorzystuje ona podwójną procedurę weryfikacji danych użytkownika, która jest najbezpieczniejszą z możliwych. Klienci korzystający z usług pośredników finansowych, powinni zawsze wybierać tego, który oferuje najlepszą ochronę klienta.

3. Powinniśmy dbać o to, aby system operacyjny i zainstalowane oprogramowanie było zawsze w pełni zaktualizowane. Hakerzy często korzystają ze starych luk bezpieczeństwa, aby wkraść się do naszych komputerów.

4. Najlepszym sposobem na spam jest natychmiastowe kasowanie go. Nie można otwierać załączonych plików, ani linków, szczególnie kiedy nie znamy nadawcy wiadomości. Adresy stron z bankowością internetową, sklepów online, bądź pośredników płatności najlepiej wprowadzać ręcznie bezpośrednio w przeglądarce lub uruchamiać z poziomu zakładek. Robiąc tak unikamy wszelkich błędów w pisowni, które tak często wykorzystywane są przez hakerów.

5. Przed dokonaniem zakupu dobrze będzie jeśli sprawdzimy opinie o sklepie oraz przeczytamy jego regulamin, zwracając szczególną uwagę na ogólne zasady kupna oraz koszty wysyłki.

6. Dokonanie zakupu nie powinno być przeprowadzone z ogólnodostępnych sieci, gdyż zazwyczaj nie są one dostatecznie chronione. Należy unikać również publicznych sieci WLAN, ponieważ transfer danych może być „podglądany” przez osoby nieupoważnione.

7. Podczas przeprowadzania płatności należy przywiązać szczególną uwagę do komunikatów bezpieczeństwa w przeglądarce, aby upewnić się, że transfer danych jest zabezpieczony. Najważniejsze przesłanki, na które trzeba zwracać uwagę to: kłódka na pasku adresu u góry przeglądarki, skrót ‘https’ poprzedzający adres strony, na której się znajdujemy, zielone tło paska adresowego.

8. Zalecamy używanie silnego hasła, szczególnie w serwisach, które w jakikolwiek sposób mają dostęp do naszych środków finansowych. Hasło powinno zawierać co najmniej 8 znaków, małe i wielkie litery oraz znaki specjalne.

Życzymy udanych i bezpiecznych zakupów!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nic nie zamawiałeś? I tak możesz otrzymać maila o odbiorze paczki.

InPost i jego klienci na celowniku hakerów. W naszych archiwalnych wpisach często mogliście natknąć się na opisy ataków lub kampanii phishingowych ukierunkowanych na użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. Ostatnio głośno było o nawiązaniu współpracy pomiędzy serwisem, a jednym z największych operatorów pocztowych w kraju firmą InPost. Może właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, gdyż aktualnie jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii phishingowej podszywającej się pod InPost. Pracownicy G DATA SecurityLabs przechwycili i przeanalizowali fałszywe wiadomości mailowe docierające do użytkowników w całej Polsce. Za akcją prawdopodobnie stoją te same osoby, które kilka tygodni temu rozsyłały fałszywe „Powiadomienia o wciągnięciu na listę dlużników KRD”. Świadczą o tym dane dotyczące autora złośliwego pliku załączanego do wiadomości oraz wykorzystywana do uwiarygodnienia treści personalizacja samego maila, ale o tym za

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs).  Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera .  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów. PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjaln

Dridex, powrót trojana bankowego na Stary Kontynent

Kolejny raz trojan bankowy Dridex wyciąga swoje macki w kierunki klientów instytucji finansowych, by wykraść im uwierzytelniające dane wymagane do zalogowania się do bankowości elektronicznej. Poprzednim razem szkodnik ten infekował komputery przypisane do puli adresów IP Wielkiej Brytanii, jednak tym razem powraca na Stary Kontynent rozprzestrzeniając się po Europie Środkowej. Wektorem infekcji są przede wszystkim wiadomości e-mail ze szkodliwymi załącznikami. Oszuści próbują zmusić swoje ofiary do otworzenia niebezpiecznego archiwum i wypakowania go, a wabikiem jest socjotechniczna pułapka rzekomego zwrotu podatku za zrealizowane faktury. Wszystkie e-maile mają bardzo osobisty wydźwięk, na pierwszy rzut oka nie są to wiadomości od oszustów, ale od rzekomych znajomych, prywatnych osób lub firm. Dodatkowo, pozdrowienia i życzenia mają sugerować związek pomiędzy nadawcą a odbiorcą. Analitycy zagrożeń z G DATA SecurityLabs spodziewają się, że kampania z udziałem tego typu spamu i tr