Przejdź do głównej zawartości

FIFA z FBI

źródło obrazu: pl.wikipedia.org
FBI rozpoczęło właśnie śledztwo w sprawie prawdopodobnej aktywności hakerów, którzy to mogli wpłynąć na wybór miasta gospodarza Piłkarskich Mistrzostw Świata w 2022. 

Według londyńskiej gazety The Telegraph, funkcjonariusze FBI mają dowody na to iż organizacje zewnętrzne próbowały włamać się na skrzynki mailowe, osób mających wpływ na to gdzie będą odbywały się owe mistrzostwa (przypomnijmy iż Anglia przegrała na rzecz Rosji w ubiegłym roku). 

Nic jednak w tyn dziwnego, że w dobie dzisiejszej technologii i bardzo łatwego przepływu informacji, istnieją techniczne możliwości pozwalające na tego typu czynności - dodałem swój komentarz :) [ŁN]

Funkcjonariusze FBI dotarli również to śladów prób manipulacji przy ofercie Stanów Zjednoczonych, na wybór Państwa, w którym odbędą się owe Mistrzostwa w roku 2022. Ślady zaprowadziły ich do niewielkiego, bogatego w ropę kraju: Kataru. 

Skrót FIFA pochodzi od francuskiego akronimu  oznaczającego Międzynarodowy Związek Piłki Nożnej. Jest on międzynarodową strukturą odpowiedzialną za rozgrywki pomiędzy międzynarodowymi drużynami piłkarskimi. Mimo iż pierwotne korzenie FIFA wywodzą się z amatorskiej ligi, teraz stanowią one źródło bilionowych przychodów dla kraju gospodarzy ale i samej organizacji FIFA. 

FBI jednak odmawia oficjalnego komentarza w tej sprawie. Jednocześnie The Telegraph donosi iż przez kilka ostatnich miesięcy FBI przesłuchiwało członków komitetu organizacyjnego Mistrzostw Świata Anglia 2018, celem pozyskania wszelkich informacji dotyczących ich rosyjskiego odpowiednika. Rosyjscy organizatorzy całkowicie odcinają się od całej sytuacji sprowokowanej przez media, jednocześnie informując iż ich wszelkie aktywności prowadzone są w sposób jawny i przejrzysty.

„My jako Rosjanie jesteśmy dumnie z tego iż przeprowadziliśmy wzorcową kampanię promującą nasz kraj jako idealnego kandydata na gospodarza Piłkarskich Mistrzostw Świata 2022. Również przestrzeganie kodeksu zasad fair play, nie było bez znaczenia dla naszej wygranej." Katar został oficjalnym gospodarzem Piłkarskich Mistrzostw Świata 2022, pokonując w tym starciu swoich rywali jakimi były kraje: Austria, Japonia, Korea Południowa oraz USA. Informacje ujawnione również przez The Telegraph mówią o tym iż były członek FIFA Mohammed Bin Hammam został przyłapany na oferowaniu aktualnym władzom FIFA łapówek w zamian za ich potencjalne głosy, które miały obalić obecnego prezydenta FIFA Seppa Blattera.

Próbując stwierdzić czy to zagrożenie rzeczywiście miało miejsce, nie można bazować jedynie na powyższej informacji. Warto jednak zauważyć jak dużą moc ma sama informacja prasowa opisująca to potencjalne, bo jeszcze nie potwierdzone zdarzenia. A co wydarzy się u nas w 2012 :)

pozdrawiam
Łukasz Nowatkowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Ostrzegamy! Uważajcie na fałszywe maile od Poczty Polskiej

Od kilku dni do naszego laboratorium antywirusowego trafia ogromna liczba zgłoszeń o fałszywych mailach, których rzekomym nadawcą jest Poczta Polska. Maile są dość nieudolnie zredagowane, jednak mogą wprowadzić w błąd mniej doświadczonych lub chwilowo roztargnionych odbiorców.
Już sam tytuł wiadomości powinien spowodować zapalenie się czerwonej lampki w naszych głowach!


Nagłówek Niedostarczoneprzesylkina 7.05.2015, kod:447976prócz  polskich znaków diakrytycznych pozbawiony jest również sensu. W samej treści maila także nie uświadczymy poprawnej polszczyzny, natrafimy za to na maszynowe tłumaczenia z wykorzystaniem translatora internetowego co może sugerować zagraniczne pochodzenie maili.
Jednak te podstawowe błędy, które dyskwalifikują wiadomość, mogą zostać pominięte przez niecierpliwych czekających na internetowe zakupy lub bardzo ważną przesyłkę. Jeżeli odbiorca kliknie (nie róbcie tego w domu!) w buton „Zobacz informacje” zostanie przekierowany do fałszywej strony Poczty Polskiej …

Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach: Czy hotelowe sejfy są bezpieczne?

Okres letni w mediach często nazywany ogórkowym ma swoje prawa. Jednym z nich są tematy, które normalnie nie przebiłyby się na pierwsze strony gazet czy nagłówki stron internetowych. Podobnie jest z historią, którą dziś będziemy chcieli wam przybliżyć. W normalny dzień roboczy nie jest to główne zadanie pracowników naszego SecurityLabu, jednak w okresie letnich wyjazdów postanowiliśmy sprawdzić jeden z hotelowych sejfów. I co? Z bezpieczeństwem nie ma on za dużo wspólnego.
Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach Wciąż jesteśmy na początku okresu wakacyjnego i wielu z nas długo wyczekiwany urlop ma wciąż w planach. Co powinniśmy wiedzieć wybierając się na wyjazd z wartościowymi rzeczami, na które tak ciężko pracowaliśmy przez cały rok poprzedzający nasz urlop? Jeżeli będziecie wypoczywać w hotelu możecie natknąć się w swoim pokoju na tzw. sejf hotelowy. Nasz ekspert wybrał się na zasłużoną przerwę od wyszukiwania i analizowania kolejnych wirusów i trojanów. W hotelu natknął się na popu…