Przejdź do głównej zawartości

Jak twoje komputerowe nawyki narażają twój komputer na zagrożenia

"Utrzymanie bezpieczeństwa w sieci to więcej niż instalacja tylko kilku programów bezpieczeństwa. Dotyczy to również innych naszych zachowań, często nawyków, związanych z pracą na komputerze". Dlatego, aby chronić siebie i swój komputera, bądź bardziej świadomy i zapoznaj się z listą najczęstszych czynności, których należy unikać:

 1. Przeglądanie Internetu z domyślnie włączoną aplikacją JavaScript. Dzisiejsi hackerzy są bardziej skłonni do trzymania ich złośliwych plików w Internecie. Mogą nawet dokonywać ciągłych aktualizacji tych plików przy użyciu zautomatyzowanych narzędzi, omijając skanery antywirusów. Co w takim razie możemy zrobić? Wszystkie przeglądarki są równie podatne na złośliwe  oprogramowanie oparte na sieci Web. Jednak wyłączenie JavaScript dla wszystkich stron, a pozostawienie tylko dla najbardziej zaufanych witryn, spowoduje, że przeglądania stron internetowych będzie dużo bezpieczniejsze.
 2. Korzystanie z programu Adobe Reader / Acrobat z ustawieniami domyślnymi Adobe Reader jest od początku instalowany na większości komputerów i nawet jeśli go nie używasz, to po prostu sama obecność i ustawienia domyślne mogą wystawić komputer na niebezpieczeństwo. Luki w zabezpieczeniach Adobe Reader i Adobe Acrobat są czynnikiem , który najczęściej powoduje zawirusowanie komputera. Aktualizowanie produktów Adobe do najnowszych wersji jest konieczne, ale nie wystarczające. Aby korzystać z programu Adobe Reader (i Acrobat) bezpiecznie, trzeba wykonać kilka poprawek do ustawień.
 3. Kliknięcie niechcianych linków w e-mailu lub komunikatorze internetowym. Szkodliwe lub fałszywe linki w e-mailach i komunikatorach są bardzo istotnym czynnikiem dla złośliwego oprogramowania. Czytanie e-mail w postaci zwykłego tekstu mogą pomóc w identyfikacji potencjalnie szkodliwych lub fałszywych linków.

  "Najlepszy sposób unikaj klikania linków w e-mailu lub komunikatorze bez zastanowienia, zwłaszcza jeśli nie znasz nadawcy".
 4. Kliknięcie w pop-upy, które twierdzą, że komputer jest zainfekowany. Rogue skanery podszywają się wyglądem i formą wyglądając jak okienko programu antywirusowego lub innego oprogramowania zabezpieczającego. Działają w ten sposób, że pokazują w wyświetlanym oknie pop-up, że system użytkownika jest zainfekowany i konieczne jest natychmiastowe zakupienie pełnej wersji antywirusa. W ten sposób manipulują użytkownikiem. Unikanie infekcji jest proste - nie podążaj za fałszywymi oświadczeniami.
 5. Logowanie do konta z linku otrzymanego w e-mailu, na czacie lub w sieci społecznościowej. Nigdy, ale to przenigdy nie loguj się na swoje konto po przekierowaniu z linku otrzymanego w e-mail, czacie lub w sieci społecznościowej. Jeśli jednak podążysz za linkiem podesłanym i dotrzesz do strony, która zobowiązuje cię do logowania, podejmij następujące działania:
   • zamknij stronę
   • następnie otwórz nową stronę i odwiedzić witrynę, używając wcześniej podanej zakładki lub znany dobry link.
 6. Nie stosowanie łatek bezpieczeństwa dla wszystkich programów. Istnieją dziesiątki usterek w systemie, które mogą ułatwiać dotarcie wirusów. I to nie tylko luki systemu Windows, musisz brać pod uwagę. Adobe Flash, Acrobat Reader, Apple QuickTime, Sun Java i grono innych drugoplanowych aplikacji zawiera wiele luk w zabezpieczeniach,stanowią zagrożenie. Darmowy program Secunia Software Inspector pomaga szybko dowiedzieć się, które programy wymagają szybkiej reakcji i zabezpieczenia luk i jak to zrobić.
 7. Nie korzystanie z oprogramowania antywirusowego. Wiele (prawdopodobnie zainfekowanych) użytkowników błędnie wierzy, że może uniknąć szkodliwego oprogramowania po prostu będąc sprytnym. Tkwią często w błędnym przekonaniu, że w jakiś sposób niebezpieczne złośliwe oprogramowanie zawsze prosi o pozwolenie, zanim zainstaluje się. Zdecydowana większość dzisiejszego złośliwego oprogramowania jest dostarczana po cichu, za pośrednictwem Internetu, wykorzystując luki w oprogramowaniu. Oprogramowanie antywirusowe jest tym, co musisz mieć - twoim "must have" ochrony komputera. Oczywiście, niezaktualizowany program antywirusowy jest prawie tak samo zły jak jego zupełny brak. Upewnij się, że oprogramowanie antywirusowe jest skonfigurowane do automatycznego sprawdzania aktualizacji tak często, jak program pozwoli lub co najmniej raz na dzień.
 8. Nie korzystanie z zapory na komputerze. Nie korzystanie z zapory jest zbliżone do wychodzenia z domu i pozostawienia drzwi szeroko otwartych mieszkając przy ruchliwej ulicy. Zalecam używanie antywirusa z firewallem!
 9. Wpadanie w pułapki manipulacyjne. Tak jak Internet ułatwia nam funkcjonowanie w wielu obszarach życia, także ułatwia oszustom i przestępcom wykonywanie wirtualnych przestępstw - wpływając przez to nasze prawdziwe finanse, bezpieczeństwo i spokój. 

"Oszuści często wykorzystują smutno brzmiące historie lub obietnice szybkiego wzbogacenia się, aby wzbudzić gotowość do współpracy z nimi i uśpić naszą czujność. Zdrowy rozsądek jest jednym z najlepszych sposobów, aby uniknąć oszustw internetowych."


pozdrawiam
Łukasz Nowatkowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Ostrzegamy! Uważajcie na fałszywe maile od Poczty Polskiej

Od kilku dni do naszego laboratorium antywirusowego trafia ogromna liczba zgłoszeń o fałszywych mailach, których rzekomym nadawcą jest Poczta Polska. Maile są dość nieudolnie zredagowane, jednak mogą wprowadzić w błąd mniej doświadczonych lub chwilowo roztargnionych odbiorców.
Już sam tytuł wiadomości powinien spowodować zapalenie się czerwonej lampki w naszych głowach!


Nagłówek Niedostarczoneprzesylkina 7.05.2015, kod:447976prócz  polskich znaków diakrytycznych pozbawiony jest również sensu. W samej treści maila także nie uświadczymy poprawnej polszczyzny, natrafimy za to na maszynowe tłumaczenia z wykorzystaniem translatora internetowego co może sugerować zagraniczne pochodzenie maili.
Jednak te podstawowe błędy, które dyskwalifikują wiadomość, mogą zostać pominięte przez niecierpliwych czekających na internetowe zakupy lub bardzo ważną przesyłkę. Jeżeli odbiorca kliknie (nie róbcie tego w domu!) w buton „Zobacz informacje” zostanie przekierowany do fałszywej strony Poczty Polskiej …

Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach: Czy hotelowe sejfy są bezpieczne?

Okres letni w mediach często nazywany ogórkowym ma swoje prawa. Jednym z nich są tematy, które normalnie nie przebiłyby się na pierwsze strony gazet czy nagłówki stron internetowych. Podobnie jest z historią, którą dziś będziemy chcieli wam przybliżyć. W normalny dzień roboczy nie jest to główne zadanie pracowników naszego SecurityLabu, jednak w okresie letnich wyjazdów postanowiliśmy sprawdzić jeden z hotelowych sejfów. I co? Z bezpieczeństwem nie ma on za dużo wspólnego.
Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach Wciąż jesteśmy na początku okresu wakacyjnego i wielu z nas długo wyczekiwany urlop ma wciąż w planach. Co powinniśmy wiedzieć wybierając się na wyjazd z wartościowymi rzeczami, na które tak ciężko pracowaliśmy przez cały rok poprzedzający nasz urlop? Jeżeli będziecie wypoczywać w hotelu możecie natknąć się w swoim pokoju na tzw. sejf hotelowy. Nasz ekspert wybrał się na zasłużoną przerwę od wyszukiwania i analizowania kolejnych wirusów i trojanów. W hotelu natknął się na popu…