Przejdź do głównej zawartości

Armia Trojanów w służbie rządu?

Niemiecką społeczność zelektryzowała wiadomość na temat odkrycia konia trojańskiego, którego stworzenie i kontrola nad nim przypisywana jest władzom federalnym RFN.

Chaos Computer Club, grupa hakerów z Niemiec, ogłosiła zlokalizowanie przez nich Trojana używanego przez niemiecki rząd federalny. Ogłoszenie zostało opublikowane na stronie ccc.de, wraz z 20 stronnicowym szczegółowym raportem analizy działania tego złośliwego oprogramowania. Twórcy Trojana mieliby wykorzystywać go w celu inwigilacji potencjalnych terrorystów.

Autorzy zwracają uwagę na orzeczenie sądu federalnego, który orzekł, że tego typu praktyki są niezgodne z konstytucją RFN i jedynie w wyjątkowych sytuacjach mogą być wykorzystywane w wąskim zakresie i pod pełną kontrolą.

Pełen raport (w wersji niemieckojęzycznej) możecie znaleźć tutaj.

Trojan jest odmianą backdoora systemu Windows zawierającego sterowniki DLL oraz kernel. Oprogramowanie zawiera keylogger, czyli program do rejestrowania aktywności użytkownika komputera, który monitoruje konkretne aplikacje. Ich lista jest długa, m.in. Firefox, Skype, MSN Messenger, ICQ i inne. Trojan ten, nazwany przez zespół CCC Staatstrojaner (Trojan Federalny) zawiera również kod mający za zadanie wykonywać screenshoty oraz nagrywać pliki audio (w tym również rozmowy przez Skype). Co więcej, Trojan może zostać zdalnie uaktualniony. Serwery do których się podłącza to między innymi 83.236.140.90 oraz 207.158.22.134.

Nie ma pewności co do tego, kto stworzył Trojana i w jakim celu. Jedyną stroną, która mogłaby potwierdzić, że złośliwe oprogramowanie zostało napisane na zlecenie i użytek rządu RFN jest on sam.

Ten Trojan typu backdoor został nazwany przez zespół ekspertów firmy G Data „Backdoor:W32/R2D2.A”. Nieprzypadkowo znajdziemy w nazwie robota naprawczego z serii Gwiezdnych Wojen. Wynika to z linijki kodu oprogramowania: „C3PO-r2d2-POE”, która aktywuje transmisję danych.

Eksperci G Data wypowiadali się na temat tzw. Federal Trojan już w 2007 roku. Odrzucili wtedy tezę, że Trojan mógł być instalowany przez funkcjonariuszy służby federalnej. Tak więc Trojan ten jest wykrywany i usuwany przez oprogramowanie firmy G Data.

Cała sytuacja wymusza jednak pytanie o to, jak daleko może posunąć się państwo inwigilując prywatne komputery. Czy rzeczywiście czujemy się dzięki temu bezpieczniej?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Ostrzegamy! Uważajcie na fałszywe maile od Poczty Polskiej

Od kilku dni do naszego laboratorium antywirusowego trafia ogromna liczba zgłoszeń o fałszywych mailach, których rzekomym nadawcą jest Poczta Polska. Maile są dość nieudolnie zredagowane, jednak mogą wprowadzić w błąd mniej doświadczonych lub chwilowo roztargnionych odbiorców.
Już sam tytuł wiadomości powinien spowodować zapalenie się czerwonej lampki w naszych głowach!


Nagłówek Niedostarczoneprzesylkina 7.05.2015, kod:447976prócz  polskich znaków diakrytycznych pozbawiony jest również sensu. W samej treści maila także nie uświadczymy poprawnej polszczyzny, natrafimy za to na maszynowe tłumaczenia z wykorzystaniem translatora internetowego co może sugerować zagraniczne pochodzenie maili.
Jednak te podstawowe błędy, które dyskwalifikują wiadomość, mogą zostać pominięte przez niecierpliwych czekających na internetowe zakupy lub bardzo ważną przesyłkę. Jeżeli odbiorca kliknie (nie róbcie tego w domu!) w buton „Zobacz informacje” zostanie przekierowany do fałszywej strony Poczty Polskiej …

Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach: Czy hotelowe sejfy są bezpieczne?

Okres letni w mediach często nazywany ogórkowym ma swoje prawa. Jednym z nich są tematy, które normalnie nie przebiłyby się na pierwsze strony gazet czy nagłówki stron internetowych. Podobnie jest z historią, którą dziś będziemy chcieli wam przybliżyć. W normalny dzień roboczy nie jest to główne zadanie pracowników naszego SecurityLabu, jednak w okresie letnich wyjazdów postanowiliśmy sprawdzić jeden z hotelowych sejfów. I co? Z bezpieczeństwem nie ma on za dużo wspólnego.
Ekspert ds. bezpieczeństwa na wakacjach Wciąż jesteśmy na początku okresu wakacyjnego i wielu z nas długo wyczekiwany urlop ma wciąż w planach. Co powinniśmy wiedzieć wybierając się na wyjazd z wartościowymi rzeczami, na które tak ciężko pracowaliśmy przez cały rok poprzedzający nasz urlop? Jeżeli będziecie wypoczywać w hotelu możecie natknąć się w swoim pokoju na tzw. sejf hotelowy. Nasz ekspert wybrał się na zasłużoną przerwę od wyszukiwania i analizowania kolejnych wirusów i trojanów. W hotelu natknął się na popu…