Przejdź do głównej zawartości

W poszukiwaniu kodu idealnego

Każdego dnia w wiadomościach pojawiają się kolejne doniesienia o firmach, stronach internetowych, bądź długich listach numerów kart kredytowych wykradzionych przez hakerów. Co by się stało, gdyby wynaleziono technologię zupełnie odporną na ataki cyber-przestępców? Co gdyby żadna tajna informacja nie mogła zostać odczytana przez osoby niepowołane? Taka technologia właśnie powstała! I co z tego.

Algorytm szyfrowania nie do złamania. To właśnie stworzył zespół kanadyjskich naukowców. Przynajmniej tak twierdzą. Przez ostatnie lata kryptograf-hobbysta Robert Frederick wraz z synem pracowali nad rozwinięciem swojego kodu szyfrowania, który nazwali Enigma-DS.
Zamiast prostego przełożenia tekstu „litera zamiast litery” (A zamiast Q, B zamiast H, itd.), Enigma-DS przekształca tekst w kod który opiera się na zasadach języka, w którym jest napisany, struktury zdania oraz wyrazów. I tak na przykład wyraz „stój” zostanie przekształcony na kod „wp76546hj!lldrk”, ale „słój” może przybrać formę „aq!@#Qh!21mb".

Twórcy kodu są na tyle pewni jego niezawodności, że wyznaczyli nagrodę w wysokości 100 000 dolarów dla każdego, komu uda się go złamać. Przez dwa miesiące od jego ogłoszenia, nikt nie zwrócił się po nagrodę. Autorzy kodu wyzwali nawet specjalistów z National Security Agency, którzy odmówili komentarza, oprócz zapewnienia, że wyzwanie przyjęli.

Jeśli jesteś sceptyczny co do niezawodności wynalezionego kodu, nie jesteś sam. Podobnie wątpiący są profesjonalni kryptografowie oraz specjaliści od cyber-bezpieczeństwa. Wszyscy podkreślają, że to nie kody bezpieczeństwa są najsłabszym ogniwem systemów zabezpieczeń. Od zawsze są nim ludzie.

Specjaliści do spraw zabezpieczeń już od dawna używają metod szyfrowania, które dla większości zastosowań są niemożliwe do złamania. Urządzenia takie jak generatory kodów jednorazowych, AES (Advances Encryption Standard) są na tyle skomplikowane, że rozszyfrowanie ich zajmuje współczesnym superkomputerom kilkadziesiąt lat. Który przestępca chciałby tyle czekać?
Jednak tak jak w pewnych sytuacjach możemy polegać na metodach szyfrowania, nie zawsze można polegać na ludziach.

„Problemem nie jest szyfrowanie, ale osoby, które używają haseł o słabej sile albo tego samego hasła w wielu różnych miejscach.” – mówi ekspert EC-Council Center of Advanced Security Training, Chuck Easttom. „Ostatnie pół roku obfitowało w historie o włamaniach w cyber-świecie, i żadne z nich nie było spowodowane złamaniem systemu szyfrującego.”

Dla przykładu, RSA, filia korporacji EMC i jedna z największych światowych firm zajmujących się szyfrowaniem i bezpieczeństwem w sieci została skutecznie zaatakowana w marcu tego roku. Jeden z pracowników otworzył załącznik do wiadomości e-mail zawierający złośliwe oprogramowanie, które rozprzestrzeniło się na inne stanowiska w biurze.

Dlatego zawsze bądźmy czujni oraz zaopatrzmy się w oprogramowanie wychwytujące złośliwe oprogramowanie w sieci oraz naszych elektronicznych skrzynkach pocztowych.

Komentarze

  1. Raczej większą niż 100 tys $ http://enigma-ds.net/EnigmaDSUltimateMillionBucksReward/1_Million_Dollars.html

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

PUP – „programy usilnie przeszkadzające”

Internet pełny jest narzekań oraz pytań na temat potencjalnie niechcianego oprogramowania, w skrócie PUP (potenially unwanted programs). Użytkownicy skarżą się na wirusy, które zainfekowały ich przeglądarkę lub paski narzędzi, które włamały się do ich komputera.  Aplikacje z tej grupy nie są jednak przypisane do kategorii złośliwego oprogramowania w szczególności, że większości „infekcji” tego rodzaju jest dość łatwa do uniknięcia.  Ogólnie rzecz biorąc temat PUP jest wieloaspektowym problemem dla użytkowników i branży antywirusowej jednocześnie będąc dochodowym biznesem dla ich dystrybutorów.
PUP to nie malware Określenie złośliwe oprogramowanie odnosi do software’u, którego głównym celem jest wyrządzenie szkód na zainfekowanym urządzeniu lub kradzież informacji z zamiarem ich wykorzystania do działań przestępczych (kradzież tożsamości, nadużycia finansowe czy sprzedaż wykradzionych danych). Nie zawsze jednak możemy tak łatwo rozróżnić typowe złośliwe pliki od potencjalnie niechciane…

Nic nie zamawiałeś? I tak możesz otrzymać maila o odbiorze paczki.

InPost i jego klienci na celowniku hakerów.
W naszych archiwalnych wpisach często mogliście natknąć się na opisy ataków lub kampanii phishingowych ukierunkowanych na użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro. Ostatnio głośno było o nawiązaniu współpracy pomiędzy serwisem, a jednym z największych operatorów pocztowych w kraju firmą InPost. Może właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, gdyż aktualnie jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii phishingowej podszywającej się pod InPost.


Pracownicy G DATA SecurityLabs przechwycili i przeanalizowali fałszywe wiadomości mailowe docierające do użytkowników w całej Polsce. Za akcją prawdopodobnie stoją te same osoby, które kilka tygodni temu rozsyłały fałszywe „Powiadomienia o wciągnięciu na listę dlużników KRD”. Świadczą o tym dane dotyczące autora złośliwego pliku załączanego do wiadomości oraz wykorzystywana do uwiarygodnienia treści personalizacja samego maila, ale o tym za chwilę.


PORÓWNANIE
Adres nadawcy wiadomości o tytule „P…

Ostrzegamy! Uważajcie na fałszywe maile od Poczty Polskiej

Od kilku dni do naszego laboratorium antywirusowego trafia ogromna liczba zgłoszeń o fałszywych mailach, których rzekomym nadawcą jest Poczta Polska. Maile są dość nieudolnie zredagowane, jednak mogą wprowadzić w błąd mniej doświadczonych lub chwilowo roztargnionych odbiorców.
Już sam tytuł wiadomości powinien spowodować zapalenie się czerwonej lampki w naszych głowach!


Nagłówek Niedostarczoneprzesylkina 7.05.2015, kod:447976prócz  polskich znaków diakrytycznych pozbawiony jest również sensu. W samej treści maila także nie uświadczymy poprawnej polszczyzny, natrafimy za to na maszynowe tłumaczenia z wykorzystaniem translatora internetowego co może sugerować zagraniczne pochodzenie maili.
Jednak te podstawowe błędy, które dyskwalifikują wiadomość, mogą zostać pominięte przez niecierpliwych czekających na internetowe zakupy lub bardzo ważną przesyłkę. Jeżeli odbiorca kliknie (nie róbcie tego w domu!) w buton „Zobacz informacje” zostanie przekierowany do fałszywej strony Poczty Polskiej …